Blog

Jak szybko i dobrze sprzedać swoją nieruchomość?

Piotr Przybył 2024-02-26

Jeżeli planujesz sprzedaż mieszkania, domu jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży tak, aby przyciągnąć większą rzeszę potencjalnych nabywców jak i uzyskać możliwie najwyższą cenę sprzedaży nieruchomości. W tym artykule poprzez przygotowanie nieruchomości do sprzedaży nie mam na myśli przeprowadzenia remontu, gdyż to jest temat na osobny artykuł, ale takie czynności, które jesteśmy w stanie zrobić sami, niskim nakładem finansowym i w krótkim czasie. Jak zatem dobrze przygotować nieruchomość do sprzedaży?

1. Najważniejsze to posprzątaj!: rzecz jakże oczywista, a z mojego doświadczenia mogę stwierdzić, iż bardzo często bagatelizowana. I co może dziwić, nie są to jednostokowe przypadki. Najważniejsze w sprzedaży jest „pierwsze wrażenie” i to pierwsze wrażanie robi się tylko raz. Nie raz miałem do czynienia z mieszkaniem czy też domem, gdzie zaraz po wejściu poprostu chciało się wyjść z uwagi na panujący brud jak i często bardzo przykry zapach nie mówiąc już o smrodzie. Oczywiście, wszystko można sprzedać, to jest zawsze kwestia czasu jak i ceny, ale takie podejście do sprzedaży zdecydowanie działa na naszą niekorzyść i co dziwi, bardzo często zbywcy nie zdają sobie z tego sprawy. Nie ważne, czy sprzedajesz stare czy nowe mieszkanie, swoje lub po babci, chcesz uzyskać najwyższą cenę sprzedaży? To zainwestuj w środki czystości i zacznij od porządnego sprzątania. Wywietrz pomieszczenia. Kup neutralny, łagodny zapach gdyż zmysł węchu jest jednym ze zmysłów wpływających na naszą decyzję zakupową. Usuń rzeczy osobiste i szpargały. Im mniej zbędnych rzeczy, tym lepiej. Czyste i uporządkowane wnętrze wydaje się przestronniejsze i bardziej zapraszające. Pozwoli to potencjalnym kupującym łatwiej wyobrazić sobie życie w tym miejscu. I teraz najważniejsze, utrzymuj ten stan przy każdej prezentacji nieruchomości!

2. Naprawy i drobne renowacje: zajmij się wszelkimi drobnymi naprawami takimi jak cieknący kran, skrzypiące drzwi, oderwane listwy przypodłogowe itp. To pokazuje, że mieszkanie jest dobrze utrzymane i sprawia pozytywne wrażenie. Można również pokusić się o odmalowanie ścian, tylko trzeba zadać sobie pytanie, czy w obecnym stanie technicznym ma to sens. Nie ma nic gorszego niż maskowanie wad świeżą farbą co sprawia wrażenie celowego działania mającego za zadanie ukrycie istotnych wad. W mojej opinii lepiej jest nie robić nic, niż robić fuszerkę. Niech klient zobaczy i sam oceni, ile nakładów finansowych musi ponieść, aby standard nieruchomości podnieś do poziomu przez niego akceptowalnego.

3. Poprawa oświetlenia: wpuść światło dzienne, wymień żarówki, odsłoń żaluzje/firany, spraw, aby wnętrze była dobrze doświetlone. Jasne, czyste wnętrze zawsze sprawia dobre wrażanie.

4. Home Staging: to strategia polegająca na udekorowaniu wnętrza w taki sposób, aby podkreślić jego najlepsze cechy, maksymalizować przestrzeń i pozwolić nabywcom łatwiej wyobrazić sobie siebie mieszkańcami tego miejsca. Działania obejmują m. in. zmianę kolorystyki wnętrza, przestawienie, usunięcie lub dodanie mebli jak i stylowych dekoracji po to, aby uwydatnić najmocniejsze strony nieruchomości i optymalizować przestrzeń wnętrza. Tego rodzaju działania mają sens w przypadku sprzedaży nieruchomości w co najmniej średnim standardzie. W sytuacji sprzedaży nieruchomości przeznaczonym do generalnego remontu lub też w niskim standardzie tego rodzaju działania nie mają większego sensu. Lepiej jest całkowicie opróżnić nieruchomość przed sprzedażą. Działania w ramach Home Staging’u możemy przeprowadzić sami lub też wynająć do tego profesjonalistę. Wymaga to jednak wysokiego poczucia estetyki, czasu i doinwestowania, na co nie każdy może sobie pozwolić.

5. Zainwestuj w profesjonalne zdjęcia: nie na darmo mówi się, że „jedno zdjęcie znaczy tyle, co tysiąc słów”. Inwestycja w profesjonalne zdjęcia przy sprzedaży nieruchomości jest kluczowym elementem skutecznej strategii marketingowej, który może znacząco przyspieszyć proces sprzedaży oraz zwiększyć zainteresowanie ofertą. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć taką inwestycję:
a) pierwsze wrażenie - w dobie internetu pierwsze wrażenie jest często tworzone przez zdjęcia nieruchomości widziane online. Profesjonalne zdjęcia przyciągają uwagę i sprawiają, że oferta wyróżnia się na tle konkurencji, co jest kluczowe w przyciągnięciu potencjalnych kupujących.
b) większa oglądalność oferty - statystyki pokazują, że ogłoszenia z profesjonalnymi zdjęciami cieszą się większym zainteresowaniem. To oznacza więcej wyświetleń online, a co za tym idzie - większą liczbę potencjalnych nabywców.
c) wyższa cena sprzedaży - inwestycja w profesjonalne zdjęcia może również przyczynić się do osiągnięcia wyższej ceny sprzedaży. Dobrej jakości zdjęcia lepiej prezentują wartość nieruchomości, co może przekonać kupujących do zaoferowania wyższej ceny.
d) skrócenie czasu sprzedaży - atrakcyjne wizualnie oferty przyciągają więcej zainteresowanych i mogą przyspieszyć proces sprzedaży. Dzięki temu sprzedający może szybciej zamknąć transakcję.
e) profesjonalizm - profesjonalne zdjęcia podnoszą poziom profesjonalizmu prezentacji oferty. Sprzedający pokazuje, że dba o każdy szczegół i jest poważnie zaangażowany w proces sprzedaży.
f) podkreślenie atutów nieruchomości - profesjonalny fotograf ma doświadczenie w wydobywaniu i podkreślaniu najlepszych cech nieruchomości, co może być trudne do osiągnięcia za pomocą amatorskich zdjęć. Dzięki temu potencjalni kupujący mogą lepiej docenić wartość i unikalność oferty.
g) emocjonalne połączenie - dobre zdjęcia mogą wywołać emocjonalne reakcje, co jest szczególnie ważne w procesie kupna domu. Profesjonalne zdjęcia mogą pomóc kupującym wyobrazić sobie siebie w danej przestrzeni, co przybliża ich do decyzji o zakupie.
Podsumowując, inwestycja w profesjonalne zdjęcia przy sprzedaży nieruchomości jest korzystna zarówno dla sprzedającego, jak i potencjalnych kupujących. Nie tylko zwiększa szanse na szybką i zyskowną sprzedaż, ale również podnosi standard prezentacji oferty na rynku nieruchomości.

6. Dokumentacja i koszty eksploatacyjne: bądź przygotowany do sprzedaży pod względem formalnym. Dowiedz się wcześniej jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży prawa własności do nieruchomości czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i skompletuj je. Dzięki temu będziesz mógł sprawnie i szybko sfinalizować transakcję bez zbędnej zwłoki czy też niemiłej niespodzianki. Bądź również przygotowany na udzielnie wszelkich informacji na temat zbywanej nieruchomości w tym kosztów jej utrzymania. Znajomość szczegółowych zagadnień na temat swojej nieruchomości budzi poczucie wiarygodności i wzbudza zaufanie w oczach potencjalnego klienta.

7. Odpowiednie nastawienie i mniej zachwalania: często bagatelizowane, ale jakże istotne. Nie ma nic gorszego niż smutny, zdenerwowany, czy wręcz gburowaty i agresywny sprzedawca! Przyjmuj potencjalnych klientów z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Nawiązanie pozytywnych relacji z potencjalnym klientem istotnie wpływa na jego decyzyjność, a w ostateczności może mieć kluczowe znaczenie. Ponadto nie wychwalaj zbytnio swojej nieruchomości. Oczywiście masz podkreślać jej atuty i zalety, mówię podkreślać, a nie tworzyć przerysowane obrazy, ochy i achy, gdyż to co sprzedajesz klient widzi i na miejscu to zweryfikuje.

8. Elastyczność prezentacji: dostosuj harmonogram prezentacji do godzin pracy Twojego klienta. Większość ludzi pracuje w godzinach od 9.00-17.00 , a więc bardzo często czas jaki mogą przeznaczyć na oględziny nieruchomości przypada w godzinach wieczornych lub też weekend. Musisz być na to gotowy, gdyż bez prezentacji nie będzie sprzedaży. Nigdy mi się nie zdarzyło aby ktoś kupił nieruchomość oglądając tylko zdjęcia, film lub też czytając opis. Niestety, przy sprzedaży nieruchomości musisz się zdyscyplinować.

Reasumując pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie nieruchomości i pierwsze wrażenie to klucz do zyskownej i szybkiej sprzedaży nieruchomości. Warto więc poświęcić trochę czasu i zadać sobie minimum wysiłku, aby cel jakim jest uzyskanie maksymalnej ceny sprzedaży w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć.